Eaton MD220E79CUES
SKU: CS4897231MPN: MD220E79CUESAlternate Part #: D32416UPC/EAN: 786680111006
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$67,034.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer DT-3 Three-phase 480 DELTA 1 at +5% FCAN 1 at -5% FCBN 480Y/277V 150°C 220 kVA Copper windings 917 319G WS34 Electrostatically shielded 60 Hz 200 hp
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Motor Drive Isolation Transformer |
| Weathershield | WS34 |
| Wiring Connection | 319G |
Specifications
| SKU | CS4897231 |
|---|---|
| MPN | MD220E79CUES |
| Alternate Part # | D32416 |
| UPC/EAN | 786680111006 |
