Eaton MD220E69
SKU: CS4897227MPN: MD220E69Alternate Part #: D32411UPC/EAN: 786680075100
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$25,369.32
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 400Y/231, 150°C, 220 kVA, Al windings, Frame: 917, uses WS34
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 917 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 400Y/231 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 220 kVA |
| Weathershield | WS34 |
Specifications
| SKU | CS4897227 |
|---|---|
| MPN | MD220E69 |
| Alternate Part # | D32411 |
| UPC/EAN | 786680075100 |
