Eaton MD20D79F
SKU: CS4897207MPN: MD20D79FAlternate Part #: D20420UPC/EAN: 786680067679
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$11,453.57
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 480Y/277, 115°C, 20 kVA, Al windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 20 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897207 |
|---|---|
| MPN | MD20D79F |
| Alternate Part # | D20420 |
| UPC/EAN | 786680067679 |
