Eaton MD14D89F
SKU: CS4897163MPN: MD14D89FUPC/EAN: 786680016127
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$6,436.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN, SV: 460Y/266V, 115°C, 14 kVA, Al windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 460Y/266 V |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 2 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 14 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897163 |
|---|---|
| MPN | MD14D89F |
| UPC/EAN | 786680016127 |

