Eaton MD27E79CU
SKU: CS4897253MPN: MD27E79CUAlternate Part #: D27412UPC/EAN: 786680075070
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer







$10,386.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 480 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 480Y/277, 150°C, 27 kVA, Cu windings, Frame: 912B, uses WS38
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | DT-3 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 480Y/277 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 27 kVA |
| Weathershield | WS38 |
Specifications
| SKU | CS4897253 |
|---|---|
| MPN | MD27E79CU |
| Alternate Part # | D27412 |
| UPC/EAN | 786680075070 |
