Eaton MD330E88
SKU: CS4897295MPN: MD330E88Alternate Part #: D53100UPC/EAN: 786680330339
Eaton Motor drive isolation ventilated transformer

$38,357.35
UnitAvailable on backorder
Product Details
Drive Isolation Transformer, Ventilated, Dry Type Distribution, DT-3, Three-phase, PV: 230 delta, Taps: 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN, SV: 230Y/133V, 150°C, 330 kVA, Al windings, Frame: 919, uses WS35
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | DT-3 |
| Frame | 919 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 230 V |
| Secondary Voltage | 230Y/133 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 1 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution, Drive Isolation Transformer |
| Volt Ampere Rating | 330 kVA |
| Weathershield | WS35 |
Specifications
| SKU | CS4897295 |
|---|---|
| MPN | MD330E88 |
| Alternate Part # | D53100 |
| UPC/EAN | 786680330339 |
