Eaton LGE3400FAGC
SKU: CS4894483MPN: LGE3400FAGCAlternate Part #: 69D4732G04UPC/EAN: 786685291215
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 400A, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 100% rated
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 Vac 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 100% rated |