Eaton LGE4350FAG
SKU: CS4894727MPN: LGE4350FAGAlternate Part #: 69D4650G09UPC/EAN: 782116142453
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Four-pole, 350A, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 350 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Rating | 80% rated |