Eaton LGE3400FAWZ1
SKU: CS4894491MPN: LGE3400FAWZ1UPC/EAN: 786685608167
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Three-pole, 400A, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Without terminals, optional line and load, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 600 Vac |