Eaton LGE4300FAG
SKU: CS4894724MPN: LGE4300FAGAlternate Part #: 69D4650G08UPC/EAN: 782116142446
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Fixed thermal, adjustable magnetic trip, Four-pole, 300A, 65 kAIC at 240 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, 18 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac 65 kAIC at 240 Vac 18 kAIC at 600 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Rating | 80% rated |