Eaton LGC440033G
SKU: CS4894358MPN: LGC440033GUPC/EAN: 786685182810
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip, Four-pole, 400A, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 50 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac 50 kAIC at 600 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Rating | 80% rated |