Eaton LGX440033G
SKU: CS4896020MPN: LGX440033GAlternate Part #: 69D4702G18UPC/EAN: 786685183374
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Complete breaker, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip type, Four-pole, 400A, 200 kAIC at 240/480 Vac, 65 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 200 kAIC at 240/480 Vac 65 kAIC at 600 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Rating | 80% rated |