Eaton LGC340033B20G
SKU: CS4894223MPN: LGC340033B20GUPC/EAN: 786685439013
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip, Three-pole, 400A, 200 kAIC at 240 Vac, 100 kAIC at 480 Vac, 50 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, High load alarm, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Alarm Lockout | High load alarm |
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 600 Vac 100 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rating | 80% rated |