Eaton LGU425033G
SKU: CS4895780MPN: LGU425033GAlternate Part #: 69D4701G17UPC/EAN: 786685184760
Eaton Series G complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G molded case circuit breaker, LG-frame, LG, Digitrip 310 RMS, Electronic LS trip, Four-pole, 250A, 200 kAIC at 240 Vac, 150 kAIC at 480 Vac, 65 kAIC at 600 Vac, Line and load, Metric, 50/60 Hz, 80% rated
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Frame | LG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 600 Vac 150 kAIC at 480 Vac 200 kAIC at 240 Vac |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Rating | 80% rated |