Eaton H48M28F12CUNVLS52
SKU: CS4890168MPN: H48M28F12CUNVLS52Alternate Part #: H12408UPC/EAN: 786680090769
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer





$59,305.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Non-Ventilated, K-4, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 115°C, 112.5 kVA , Cu windings, Elec. Shield, Frame: 917N
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-4 |
| Frame | 917N |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 52 dB |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 112.5 kVA |
Specifications
| SKU | CS4890168 |
|---|---|
| MPN | H48M28F12CUNVLS52 |
| Alternate Part # | H12408 |
| UPC/EAN | 786680090769 |


