Eaton N48M28F30CUNVLS45
SKU: CS4903533MPN: N48M28F30CUNVLS45Alternate Part #: N30411UPC/EAN: 786680075254
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer





$20,166.06
UnitAvailable on backorder
Product Details
K-Factor Non Linear Transformer, Non-Ventilated, K-13, Three-phase, PV: 480V, Taps: 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN, SV: 208Y/120V, 115°C, 30 kVA, Cu windings, Elec. Shield, Frame: 916AN
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | K-13 |
| Frame | 916AN |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Modification 1 | Low sound 45 dB |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Ventilated transformer |
Specifications
| SKU | CS4903533 |
|---|---|
| MPN | N48M28F30CUNVLS45 |
| Alternate Part # | N30411 |
| UPC/EAN | 786680075254 |


