Eaton HT48M29S7516
SKU: CS4886224MPN: HT48M29S7516Alternate Part #: HT75E025UPC/EAN: 786685995830
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$9,096.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 208V, 150°C rise, 75 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4886224 |
|---|---|
| MPN | HT48M29S7516 |
| Alternate Part # | HT75E025 |
| UPC/EAN | 786685995830 |
