Eaton NT29M11S3016
SKU: CS4902518MPN: NT29M11S3016Alternate Part #: NT30E012UPC/EAN: 786680207631
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$11,370.36
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-13 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 30 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 30 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4902518 |
|---|---|
| MPN | NT29M11S3016 |
| Alternate Part # | NT30E012 |
| UPC/EAN | 786680207631 |
