Eaton HT29M11S5016
SKU: CS4886208MPN: HT29M11S5016Alternate Part #: HT50E016UPC/EAN: 786680207556
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$6,606.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 208V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 150°C rise, 50 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 820 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 208 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4886208 |
|---|---|
| MPN | HT29M11S5016 |
| Alternate Part # | HT50E016 |
| UPC/EAN | 786680207556 |
