Eaton HT48M11F5016LS42
SKU: CS4886219MPN: HT48M11F5016LS42Alternate Part #: HT50E013UPC/EAN: 786680207327
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$8,417.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 115°C rise, 50 kVA, 16, LS, 42
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Modification 1 | Low sound 42 dB |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 50 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4886219 |
|---|---|
| MPN | HT48M11F5016LS42 |
| Alternate Part # | HT50E013 |
| UPC/EAN | 786680207327 |
