Eaton HT48M11B9916
SKU: CS4886212MPN: HT48M11B9916Alternate Part #: HT99803UPC/EAN: 786680207211
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$16,035.75
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, KT-4 (1-phase), PV 480V, Taps: 2 at +2.5% /4 at -2.5%, SV 120/240V, 80°C rise, 100 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 819 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Special Features | Electrostatically shielded |
| Tap Size | 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 80 °C rise |
| Volt Ampere Rating | 100 kVA |
| Weathershield | WS16 |
Specifications
| SKU | CS4886212 |
|---|---|
| MPN | HT48M11B9916 |
| Alternate Part # | HT99803 |
| UPC/EAN | 786680207211 |
