Eaton HQP2050V
SKU: CS4886081MPN: HQP2050VAlternate Part #: 5680D08G19UPC/EAN: 786679839560
Eaton Quicklag thermal magnetic circuit breaker





$287.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Two-pole, 50° C Calibration, 50A, 10 kAIC, 120/240V, Plug-on mounting
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | HQP |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 50° C Calibration |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4886081 |
|---|---|
| MPN | HQP2050V |
| Alternate Part # | 5680D08G19 |
| UPC/EAN | 786679839560 |





