Eaton HQP1040V
SKU: CS4886031MPN: HQP1040VAlternate Part #: 5680D08G07UPC/EAN: 786679704868
Eaton Quicklag thermal magnetic circuit breaker





$126.50
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Single-pole, 50° C Calibration, 40A, 10 kAIC, 120/240V, Plug-on mounting
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | HQP |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 17.0000 |
| Special Features | 50° C Calibration |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4886031 |
|---|---|
| MPN | HQP1040V |
| Alternate Part # | 5680D08G07 |
| UPC/EAN | 786679704868 |





