Eaton HQP2040H
SKU: CS2239235MPN: HQP2040HAlternate Part #: 2612D38G37UPC/EAN: 786679344118
Eaton Quicklag thermal magnetic circuit breaker





$586.99
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Circuit Breaker, 40A, Two-pole, 240V, 10 kAIC, Thermal-Magnetic, Fixed
Attributes
| Amperage Rating | 40 A |
| Circuit Breaker Type | HQP |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Plug-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS2239235 |
|---|---|
| MPN | HQP2040H |
| Alternate Part # | 2612D38G37 |
| UPC/EAN | 786679344118 |






