Eaton HM2P400G5W
SKU: CS4885719MPN: HM2P400G5WAlternate Part #: 1492D96G04UPC/EAN: 786679073278
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector

$5,432.64
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Motor circuit protector, 400 A, Two-pole, Frame J-K, 750-1500 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, Without, Without terminals
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 750-1500 A |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Terminals | Without |
| Series | Series C |
| Terminals | Without |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4885719 |
|---|---|
| MPN | HM2P400G5W |
| Alternate Part # | 1492D96G04 |
| UPC/EAN | 786679073278 |

