Eaton HMCP400R5A06S10
SKU: CS4883080MPN: HMCP400R5A06S10UPC/EAN: 786679080986
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 400 A, Three-pole, 1A-1B Right pigtail rear, Frame J-K, 1750-3500 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 208-380 V or 110-127 Vdc left pigtail rear
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B Right pigtail rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 1750-3500 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 208-380 V or 110-127 Vdc left pigtail rear |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |