Eaton HMCP015E0A02S22
SKU: CS4882580MPN: HMCP015E0A02S22UPC/EAN: 782114985502
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 15 A, Three-pole, 1A-1B Left pigtail rear, Frame J-K, 45-150 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 48-127 V or 48-60 Vdc right pigtail rear
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B Left pigtail rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 45-150 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 48-127 V or 48-60 Vdc right pigtail rear |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4882580 |
|---|---|
| MPN | HMCP015E0A02S22 |
| UPC/EAN | 782114985502 |


