Eaton HMCP250A5CA02S30
SKU: CS4882942MPN: HMCP250A5CA02S30Alternate Part #: SPECIAL795UPC/EAN: 786679042649
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting





$4,497.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 250 A, Three-pole, 1A-1B Left pigtail rear, Frame J-K, 350-700 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 110-240 V or 110-125 Vdc right pigtail rear, Line and load
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B Left pigtail rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 350-700 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 110-240 V or 110-125 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Line and load |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4882942 |
|---|---|
| MPN | HMCP250A5CA02S30 |
| Alternate Part # | SPECIAL795 |
| UPC/EAN | 786679042649 |



