Eaton HMCP400L5WA02D09S30
SKU: CS4883071MPN: HMCP400L5WA02D09S30Alternate Part #: SPECIAL810UPC/EAN: 786679046401
Eaton molded case circuit breaker accessory A50 panelboard mounting





$8,001.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory shunt trip, Motor circuit protector, 400 A, Three-pole, 1A-1B Left pigtail rear, Frame J-K, 1125-2250 A, 600 V, 250 Vdc, Series C, 110-240 V or 110-125 Vdc right pigtail rear, Without
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B Left pigtail rear |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 1125-2250 A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 110-240 V or 110-125 Vdc right pigtail rear |
| Terminals | Without |
| Type | Motor circuit protector |
| Voltage Max | 600 V, 250 Vdc |
| Voltage Max Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4883071 |
|---|---|
| MPN | HMCP400L5WA02D09S30 |
| Alternate Part # | SPECIAL810 |
| UPC/EAN | 786679046401 |




