Eaton HFD3200V
SKU: CS4881437MPN: HFD3200VAlternate Part #: 6628C31G02UPC/EAN: 786679107447
Product Details
Series C, F-frame molded case circuit breaker, 500C calibration, 200A, Three-pole, Thermal magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 200 A |
| Calibration | 50°C |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |