Eaton HFD3100V
SKU: CS4881318MPN: HFD3100VAlternate Part #: 6628C31G96UPC/EAN: 786679396469
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50°C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |