Eaton HFD3030V
SKU: CS4881083MPN: HFD3030VAlternate Part #: 6628C31G87UPC/EAN: 786679396308
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$2,424.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, F-frame, HFD, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 30A, 600 Vac, 250 Vdc, 100 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Load side, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HFD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881083 |
|---|---|
| MPN | HFD3030V |
| Alternate Part # | 6628C31G87 |
| UPC/EAN | 786679396308 |



