Eaton HFD3175V
SKU: CS4881423MPN: HFD3175VAlternate Part #: 6628C31G03UPC/EAN: 782114985434
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$6,602.67
UnitAvailable on backorder
Product Details
Series C, F-frame molded case circuit breaker, 500C calibration, 175A, Three-pole, Thermal magnetic trip
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | HFD |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4881423 |
|---|---|
| MPN | HFD3175V |
| Alternate Part # | 6628C31G03 |
| UPC/EAN | 782114985434 |
