Eaton GMCP050K2CF01
SKU: CS4880198MPN: GMCP050K2CF01UPC/EAN: 782116141609
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector





$1,374.89
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton molded case circuit breaker accessory motor circuit protector, Motor circuit protector, Freeze tested to -40°C, 50 A, Frame J-K, 250-500 A, Series C
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Frame Size | Frame J-K |
| Magnetic Trip Range | 250-500 A |
| Series | Series C |
| Special Features | Freeze tested to -40°C |
| Type | Motor circuit protector |
Specifications
| SKU | CS4880198 |
|---|---|
| MPN | GMCP050K2CF01 |
| UPC/EAN | 782116141609 |


