Eaton GHQRSPEL2020
SKU: CS4879650MPN: GHQRSPEL2020Alternate Part #: 66C1200G02UPC/EAN: 786685365824
Eaton GHQ thermal magnetic circuit breaker





$2,212.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton GHQ thermal magnetic circuit breaker, Solenoid Operated-Remote Controlled Emergency Circuit Breaker, Remote Controlled Solenoid, 278V, 65 kAIC at 240V, 14 kAIC at 277V, 20A
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 277 Vac 65 kAIC at 240 V |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 278V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Wire Size | #12-8 AWG Al #14-8 AWG Cu |
Specifications
| SKU | CS4879650 |
|---|---|
| MPN | GHQRSPEL2020 |
| Alternate Part # | 66C1200G02 |
| UPC/EAN | 786685365824 |







