Eaton GHQRSPEL2015
SKU: CS4879649MPN: GHQRSPEL2015Alternate Part #: 66C1200G01UPC/EAN: 786685365817
Eaton GHQ thermal magnetic circuit breaker





$2,212.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton GHQ thermal magnetic circuit breaker, Solenoid Operated-Remote Controlled Emergency Circuit Breaker, Remote Controlled Solenoid, 277V, 65 kAIC at 240V, 14 kAIC at 277V, 15A
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 277 Vac 65 kAIC at 240 V |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 277V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
| Wire Size | #14-8 AWG Cu #12-8 AWG Al |
Specifications
| SKU | CS4879649 |
|---|---|
| MPN | GHQRSPEL2015 |
| Alternate Part # | 66C1200G01 |
| UPC/EAN | 786685365817 |






