Eaton GDB3035V
SKU: CS4878669MPN: GDB3035VUPC/EAN: 786685352060
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,042.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 35A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 14 kAIC at 480 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 35 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GDB |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878669 |
|---|---|
| MPN | GDB3035V |
| UPC/EAN | 786685352060 |


