Eaton GDB2025V
SKU: CS4878647MPN: GDB2025VUPC/EAN: 786685351988
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 25A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 14 kAIC at 480 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GDB |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878647 |
|---|---|
| MPN | GDB2025V |
| UPC/EAN | 786685351988 |

