Eaton GDB3030V
SKU: CS4878667MPN: GDB3030VUPC/EAN: 786685352053
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$1,042.76
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 30A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 14 kAIC at 480 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GDB |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4878667 |
|---|---|
| MPN | GDB3030V |
| UPC/EAN | 786685352053 |


