Eaton GDB2050V
SKU: CS4878654MPN: GDB2050VUPC/EAN: 786685352039
Eaton Series C complete molded case circuit breaker





$590.26
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete molded case circuit breaker, G-frame, GDB, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Two-pole, 50A, 480 Vac, 125/250 Vdc, 14 kAIC at 480 Vac, 50°C, 50/60 Hz
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | GDB |
| Frame | G |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Series C |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 480 Vac, 125/250 Vdc |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4878654 |
|---|---|
| MPN | GDB2050V |
| UPC/EAN | 786685352039 |

