Eaton FRBM6-C16/3N/03-A
SKU: CS4877522MPN: FRBM6-C16/3N/03-AAlternate Part #: 170957UPC/EAN: 04015081674992
Eaton Moeller series xEffect - FRBm6/M RCBO - residual-current circuit breaker with overcurrent protection
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton RCD/MCB comb. switch, 16 A, 300 mA, miniature circuit-br. type C trip characteristic, 3-phase+N, residual current circuit-br. trip characteristic: A. FRBM6-C16/3N/03-A
Attributes
| 10 10 Temperature Rise | The panel builder is responsible for the temperature rise calculation. Eaton will provide heat dissipation data for the devices. |
| 10 11 Short Circuit Rating | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 12 Electromagnetic Compatibility | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 13 Mechanical Function | The device meets the requirements, provided the information in the instruction leaflet (IL) is observed. |
| 10 2 2 Corrosion Resistance | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 1 Verification Of Thermal Stability Of Enclosures | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 2 Verification Of Resistance Of Insulating Materials To Normal Heat | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 3 Resist Of Insul Mat To Abnormal Heat Fire By Internal Elect Effects | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 4 Resistance To Ultra Violet Uv Radiation | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 5 Lifting | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 6 Mechanical Impact | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 7 Inscriptions | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 3 Degree Of Protection Of Assemblies | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 4 Clearances And Creepage Distances | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 5 Protection Against Electric Shock | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 6 Incorporation Of Switching Devices And Components | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 7 Internal Electrical Circuits And Connections | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 8 Connections For External Conductors | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 2 Power Frequency Electric Strength | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 3 Impulse Withstand Voltage | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 4 Testing Of Enclosures Made Of Insulating Material | Is the panel builder’s responsibility. |
| Application | Switchgear for industrial and advanced commercial applications |
| Basic Function | Combined RCD/MCB devices |
| Current Limiting Class | 3.0000 |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Equipment Heat Dissipation Current Dependent | 10.9 W |
| Fault Current Rating | 0.3 AMP |
| Fault Current Rating Uom | AMP |
| Features | Concurrently switching N-neutral |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Heat Dissipation Capacity | 0 WTT |
| Heat Dissipation Capacity Uom | WTT |
| Heat Dissipation Per Pole Current Dependent | 0 WTT |
| Heat Dissipation Per Pole Current Dependent Uom | WTT |
| Impulse Withstand Current | Partly surge-proof, 250 A |
| Leakage Current Type | A |
| Number Of Poles | Three-pole + N |
| Number Of Poles Protected | 4.0000 |
| Number Of Poles Total | 4.0000 |
| Operating Ambient Temperature Hint | Keep in mind the derating at temperatures higher than 40 °C |
| Overvoltage Category | III |
| Pollution Degree | 2.0000 |
| Product Range | FRBm6 |
| Rated Current | 16 AMP |
| Rated Current Uom | AMP |
| Rated Fault Currents Of Product Range | 30, 100, 300 MilliAmpere |
| Rated Operational Current For Specified Heat Dissipation In | 16 AMP |
| Rated Operational Current For Specified Heat Dissipation In Uom | AMP |
| Rated Short Circuit Breaking Capacity En 60947 2 | 0 B22 |
| Rated Short Circuit Breaking Capacity En 60947 2 Uom | B22 |
| Rated Switching Capacity | 6 B22 |
| Rated Switching Capacity Iec En 61009 | 6 B22 |
| Rated Switching Capacity Iec En 61009 Uom | B22 |
| Rated Switching Capacity Uom | B22 |
| Release Characteristic | C |
| Sensitivity Type | Pulse-current sensitive |
| Static Heat Dissipation Non Current Dependent | 0 WTT |
| Static Heat Dissipation Non Current Dependent Uom | WTT |
| Surge Current Capacity | 0.25 B22 |
| Surge Current Capacity Uom | B22 |
| Tripping | Non-delayed |
| Tripping Characteristic | C |
| Type | RCBO |
| Voltage Rating | 415 V - 415 V |
| Voltage Rating Uom | B22 |
| Voltage Type | AC |
Specifications
| SKU | CS4877522 |
|---|---|
| MPN | FRBM6-C16/3N/03-A |
| Alternate Part # | 170957 |
| UPC/EAN | 04015081674992 |


