Eaton 167118
SKU: CS5019792MPN: 167118UPC/EAN: 04015081636204
Eaton Moeller series xEffect - FRCmM-NA RCCB

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Moeller series xEffect - FRCmM-NA RCCB. Residual current circuit breaker (RCCB), 63A, 2p, 300mA, type A, UL
Attributes
| 10 10 Temperature Rise | The panel builder is responsible for the temperature rise calculation. Eaton will provide heat dissipation data for the devices. |
| 10 11 Short Circuit Rating | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 12 Electromagnetic Compatibility | Is the panel builder’s responsibility. The specifications for the switchgear must be observed. |
| 10 13 Mechanical Function | The device meets the requirements, provided the information in the instruction leaflet (IL) is observed. |
| 10 2 2 Corrosion Resistance | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 1 Verification Of Thermal Stability Of Enclosures | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 2 Verification Of Resistance Of Insulating Materials To Normal Heat | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 3 3 Resist Of Insul Mat To Abnormal Heat Fire By Internal Elect Effects | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 4 Resistance To Ultra Violet Uv Radiation | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 2 5 Lifting | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 6 Mechanical Impact | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 2 7 Inscriptions | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 3 Degree Of Protection Of Assemblies | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 4 Clearances And Creepage Distances | Meets the product standard’s requirements. |
| 10 5 Protection Against Electric Shock | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 6 Incorporation Of Switching Devices And Components | Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated. |
| 10 7 Internal Electrical Circuits And Connections | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 8 Connections For External Conductors | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 2 Power Frequency Electric Strength | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 3 Impulse Withstand Voltage | Is the panel builder’s responsibility. |
| 10 9 4 Testing Of Enclosures Made Of Insulating Material | Is the panel builder’s responsibility. |
| Admissible Back Up Fuse Overload Max | 40 A gG/gL |
| Ambient Humdity Range | 5 - 95 % |
| Ambient Operating Temperature Max | 40 CEL |
| Ambient Operating Temperature Max Uom | CEL |
| Ambient Operating Temperature Min | -25 CEL |
| Ambient Operating Temperature Min Uom | CEL |
| Amperage Rating | 63 A |
| Application | Switchgear for export to North America (UL-listed) |
| Climatic Proofing | 25-55 °C / 90-95% relative humidity according to IEC 60068-2 |
| Connectable Conductor Cross Section Multi Wired Max | 16 MMK |
| Connectable Conductor Cross Section Multi Wired Max Uom | MMK |
| Connectable Conductor Cross Section Multi Wired Min | 1.5 MMK |
| Connectable Conductor Cross Section Multi Wired Min Uom | MMK |
| Connectable Conductor Cross Section Solid Core Max | 35 MMK |
| Connectable Conductor Cross Section Solid Core Max Uom | MMK |
| Connectable Conductor Cross Section Solid Core Min | 1.5 MMK |
| Connectable Conductor Cross Section Solid Core Min Uom | MMK |
| Contact Position Indicator Color | Red / green |
| Degree Of Protection | IP20 IP20, IP40 with suitable enclosure |
| Equipment Heat Dissipation Current Dependent | 7.2 W |
| Fault Current Rating | 300 4K |
| Fault Current Rating Uom | 4K |
| Features | Additional equipment possible Residual current circuit breaker |
| Fitted With | Interlocking device |
| Frame | 45 mm |
| Frequency Rating | 50 Hz / 60 Hz |
| Heat Dissipation Per Pole Current Dependent | 3.6 WTT |
| Heat Dissipation Per Pole Current Dependent Uom | WTT |
| Impulse Withstand Current | 250 A (8/20 μs) surge-proof Partly surge-proof 250 A |
| Leakage Current Type | A |
| Lifespan Electrical | 4000 operations |
| Lifespan Mechanical | 10000 operations |
| Mounting Method | Quick attachment with 2 latch positions for DIN-rail IEC/EN 60715 DIN rail |
| Mounting Position | As required |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Overvoltage Tested Max | 530 VLT |
| Overvoltage Tested Max Uom | VLT |
| Permitted Storage And Transport Temperature Max | 60 CEL |
| Permitted Storage And Transport Temperature Max Uom | CEL |
| Permitted Storage And Transport Temperature Min | -35 CEL |
| Permitted Storage And Transport Temperature Min Uom | CEL |
| Pick Up Current | 200 mA |
| Pollution Degree | 2.0000 |
| Ral Number | 7035.0000 |
| Rated Fault Current Max | 0.3 AMP |
| Rated Fault Current Max Uom | AMP |
| Rated Fault Current Min | 0.3 AMP |
| Rated Fault Current Min Uom | AMP |
| Rated Impulse Withstand Voltage Uimp | 4 kV |
| Rated Insulation Voltage Ui | 440 VLT |
| Rated Insulation Voltage Ui Uom | VLT |
| Rated Operational Current For Specified Heat Dissipation In | 63 AMP |
| Rated Operational Current For Specified Heat Dissipation In Uom | AMP |
| Rated Operational Voltage Ue Max | 277 VLT |
| Rated Operational Voltage Ue Max Uom | VLT |
| Rated Residual Making And Breaking Capacity | 630 AMP |
| Rated Residual Making And Breaking Capacity Uom | AMP |
| Rated Short Circuit Strength | 10 kA with back-up fuse 5 kA (UL, as per CSA) |
| Rated Short Time Withstand Current Icw | 10 kA |
| Sensitivity Type | Pulse-current sensitive |
| Short Circuit Rating | Max. admissible back-up fuse: 63 A gG/gL, 70 A class J fuse (UL) |
| Short Circuit Rating Uom | AMP |
| Special Features | Current test marks as per inscription Maximum operating temperature is 75 °C: Starting at 40 °C, the max. permissible continuous current decreases by 1.8% for every 1 °C The maximum operating current of back-up fuse must not exceed the residual current circuit breaker’s rated operational current |
| Status Indication | White / blue |
| Surge Current Capacity | 0.25 B22 |
| Surge Current Capacity Uom | B22 |
| Terminal Capacity Cable | M5 (with cross-recessed screw as defined in EN ISO 4757-Z2, PZ2) |
| Terminal Capacity Solid Wire | 1.5 mm² - 35 mm² |
| Terminal Capacity Stranded Cable | 16 mm² (2x) |
| Terminal Protection | Finger and hand touch safe, DGUV VS3, EN 50274 |
| Terminals Top And Bottom | Lift terminals |
| Test Circuit Range | 184 V AC - 250 V AC, 196 V AC - 305 V AC (UL) |
| Tripping Time | Non-delayed |
| Type | FRCmM-NA Residual current circuit breakers Type A |
| Used With | Residual current circuit breakers Type A FRCmM-NA |
| Voltage Rating Iec En 60947 2 | 240 V AC / 415 V AC |
| Voltage Rating Ul | 480Y/277 V, 60 Hz |
| Voltage Type | AC |
Specifications
| SKU | CS5019792 |
|---|---|
| MPN | 167118 |
| UPC/EAN | 04015081636204 |



