Eaton FG3045WD05Z04
SKU: CS4876865MPN: FG3045WD05Z04Alternate Part #: SPECIAL1428UPC/EAN: 786685465340
Eaton complete engine generator molded case circuit breaker





$593.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete EG molded case circuit breaker, F-frame, FG, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 45A, 600 Vac, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line side end cap, optional load side, Metric, Reverse, 60 Hz, KPR1AM
Attributes
| Amperage Rating | 45 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FG |
| Class | Engine generator |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Functions | Reverse |
| Generator Rating | 16 kVA/13 kW at 240 Vac, 32 kVA/29 kW at 480 Vac, 41 kVA/32 kW at 600 Vac |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Line | KPR1AM |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Pickup | Fixed |
| Prod Load | 3T100FB |
| Terminals | Line side end cap, optional load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4876865 |
|---|---|
| MPN | FG3045WD05Z04 |
| Alternate Part # | SPECIAL1428 |
| UPC/EAN | 786685465340 |

