Eaton FG3150WD05Z05
SKU: CS4876918MPN: FG3150WD05Z05Alternate Part #: SPECIAL1444UPC/EAN: 786685465500
Eaton complete engine generator molded case circuit breaker





$1,714.04
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete EG molded case circuit breaker, F-frame, FG, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 150A, 600 Vac, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line side end cap, optional load side, Reverse, 60 Hz, KPR1AM
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FG |
| Class | Engine generator |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Functions | Reverse |
| Generator Rating | 54 kVa/43 kW at 240V, 108 kVA/87 kW at 480V, 135 kVA/108 kW at 600V |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Line | KPR1AM |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Pickup | Fixed |
| Prod Load | 3TA225FD |
| Terminals | Line side end cap, optional load side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4876918 |
|---|---|
| MPN | FG3150WD05Z05 |
| Alternate Part # | SPECIAL1444 |
| UPC/EAN | 786685465500 |

