Eaton FG3045
SKU: CS4876862MPN: FG3045Alternate Part #: 6610C59G07UPC/EAN: 786679269626
Eaton complete engine generator molded case circuit breaker





$623.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton complete engine generator MCCB, Series C complete EG, F-frame, FG, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 45A, 600 Vac, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, Line/load, Engine generator, Reverse, 60 Hz, Fixed
Attributes
| Amperage Rating | 45 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FG |
| Class | Engine generator |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Functions | Reverse |
| Generator Rating | 16 kVA/13 kW at 240 Vac, 32 kVA/29 kW at 480 Vac, 41 kVA/32 kW at 600 Vac |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 240 Vac 14 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Pickup | Fixed |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4876862 |
|---|---|
| MPN | FG3045 |
| Alternate Part # | 6610C59G07 |
| UPC/EAN | 786679269626 |

