Eaton FG3225WY05Z06
SKU: CS4876944MPN: FG3225WY05Z06UPC/EAN: 786676013444
Eaton complete engine generator molded case circuit breaker






$3,410.51
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C complete EG molded case circuit breaker, F-frame, FG, Fixed thermal and magnetic trips, Three-pole, 225A, 600 Vac, 18 kAIC at 240 Vac, 14 kAIC at 480 Vac, No term., optional line side, Engine gen., Reverse, 60 Hz, 3TA225FD
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | FG |
| Class | Engine generator |
| Frame | F |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Functions | Reverse |
| Generator Rating | 81 kVA/65 kW at 240 Vac, 162 kVA/130 kW at 480 Vac, 203 kVA/162 kW at 600 Vac |
| Interrupt Rating | 14 kAIC at 480 Vac 18 kAIC at 240 Vac |
| Line | 3TA225FD |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Pickup | Fixed |
| Prod Load | 3TA225FDK |
| Terminals | Without terminals, optional line side |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Type | Engine generator |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4876944 |
|---|---|
| MPN | FG3225WY05Z06 |
| UPC/EAN | 786676013444 |


