Eaton E55BLT1E
SKU: CS4872509MPN: E55BLT1EUPC/EAN: 782114558584
Eaton 55 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Proximity Limit Switch Sensor, E55, 31 mm range, Unshielded, Power ON, output ON, Screw Terminals, 2-wire, 400 mA at 250V, 2-wire AC, NO or NC, 35-250V
Attributes
| Actuator Function | Unshielded |
| Connection | Screw terminal |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO/NC |
| Contact Rating | 400 mA at 250V |
| Enclosure Material | PBT resin |
| Environmental Rating | NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 12, NEMA 13, IP67 |
| Input Voltage | 35-250 V |
| Led Indicator | Output on Power on |
| Maximum Ac Current | 400 mA |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E55 |
| Type | Inductive Proximity Limit Switch Sensor |
Specifications
| SKU | CS4872509 |
|---|---|
| MPN | E55BLT1E |
| UPC/EAN | 782114558584 |








