Eaton E55CAL12A2
SKU: CS4872511MPN: E55CAL12A2UPC/EAN: 782113888026
Eaton 55 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Proximity Tubular Sensor, E55, Straight, 12 mm, Shielded, Output ON, 2-wire, 6.6 ft, 150 mA at 250V, PVC, Nonmetallic, 2-wire AC, NO, 20-250V 50/60 Hz
Attributes
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 150 mA at 250V |
| Enclosure Material | PBT |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 20-250 V at 50/60 Hz |
| Led Indicator | Output ON |
| Material | Non-metallic |
| Maximum Ac Current | 150 mA |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E55 |
| Type | Inductive Proximity Tubular Sensor |
Specifications
| SKU | CS4872511 |
|---|---|
| MPN | E55CAL12A2 |
| UPC/EAN | 782113888026 |





