Eaton E55CAL30A2E
SKU: CS4872522MPN: E55CAL30A2EUPC/EAN: 782113888125
Eaton 55 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
E55 Tubular Plastic Body Inductive Proximity Sensor, Inductive Proximity, Straight, Sensor dist. 15 mm, 150 mA max AC, 2 - Wire AC, NO, 150 mA at 250 Vac, 6.6 Ft. (2m) Cable, 20-250 Vac input, \< 1% accuracy, None, Un-shielded, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Accuracy | < 1% |
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 150 mA at 250 Vac |
| Enclosure Material | Polybutylene teraphtalate (PPBT) |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 20-250 Vac |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Ac Current | 150 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Inductive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872522 |
|---|---|
| MPN | E55CAL30A2E |
| UPC/EAN | 782113888125 |






