Eaton E55CBL12A2
SKU: CS4872526MPN: E55CBL12A2UPC/EAN: 782113888033
Eaton 55 series photoelectric sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
E55 Tubular Plastic Body Inductive Proximity Sensor, Inductive Proximity, Straight, Sensor dist. 2 mm, 150 mA max AC, 2 - Wire AC, NC, 150 mA at 250 Vac, 6.6 Ft. (2m) Cable, 20-250 Vac input, \< 1% accuracy, None, Shielded, 6.6 Ft. (2m)
Attributes
| Accuracy | < 1% |
| Actuator Function | Shielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 6.6 ft (2 m) cable |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NC |
| Contact Rating | 150 mA at 250 Vac |
| Enclosure Material | Polybutylene teraphtalate (PPBT) |
| Environmental Rating | NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 13, IP66 |
| Input Voltage | 20-250 Vac |
| Led Indicator | Output status |
| Maximum Ac Current | 150 mA |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Sensor Type | Inductive proximity |
Specifications
| SKU | CS4872526 |
|---|---|
| MPN | E55CBL12A2 |
| UPC/EAN | 782113888033 |







